Támogatjuk Pilisjászfalu függetlenségét

Tisztelt Pilisjászfalui Polgárok!

Ezen önkormányzati választás egyik fő témája a szórólapokon és az internetes felületeken a független Pilisjászfalu, az önálló hivatal létrehozása.

Olyan emberek írták ezeket, akik nem dolgoznak és nem dolgoztak a hivatalban, annak működéséről csak elképzeléseik vannak. Higgyék el, az önkormányzat és a közös hivatal működéséről a regnáló polgármester és a jegyző tud valós információkat közölni!

Mi is az önálló Pilisjászfalu hívei vagyunk, a közös hivatal megbontásának – álláspontunk szerint – még nincs itt az ideje az alábbi szempontokat figyelembe véve:

  • Jelen közös hivatal jól működik, ezt a belső ellenőri jelentések és a képviselői tapasztalatok igencsak alátámasztják. Az előző ciklusban sajnos ennek ellenkezője volt igaz.
  • Tinnye is elérte a 2000 főt (2024 január), de a választási rendszer miatt egy korábbi adatot (2023 szeptember) kell figyelembe venni, így a törvény szerint még nem alakíthat önálló hivatalt.
  • Ahhoz, hogy egy Pilisjászfalu méretű településen a hivatal törvényesen működhessen, a dolgozóknak több feladatot kell ellátniuk (egy ügyintéző több munkakör), többirányú tapasztalattal és rendszer ismerettel kell rendelkezniük. Jelen berendezkedés a közös hivatalra van optimalizálva, minden munkakör le van fedve, de a dolgozók a közös hivatalon belül „átdolgoznak” a települések között. Tehát a „hivatalunk” a jelenlegi helyi állománnyal nem alkalmas önálló működésre, erre fel kell készülni, a dolgozókkal közösen kitalálni a képzési programot, mely nem rövid folyamat.
  • Meg kell várni az Önkormányzati választás eredményét, a tinnyei polgármester személyét és a testület összetételét. Önálló hivatalt nem hozhatnak létre, de dönthetnek úgy, hogy egy másik településhez szeretnének csatlakozni.
  • Amennyiben Pilisjászfalu új képviselő-testülete az októberi megalakulás utáni 60 napban mégis úgy dönt, hogy felmondja a két település közti megállapodást, Tinnyének társulnia kötelező.
    „Az Mötv. 85. § (7) bekezdése szerint a város, illetve a kétezer fő lakosságszámot meghaladó települési önkormányzat képviselő-testülete nem tagadhatja meg a közös önkormányzati hivatal létrehozására irányuló megállapodás megkötését, ha azt vele határos település kezdeményezi.”
    Tehát, ha Tinnye képviselő-testülete Pilisjászfalut kéri fel Közös Hivatal létrehozására, azt nem tagadhatjuk meg.
  • Tinnye 2029-ben teheti meg, hogy önálló hivatalt alakít, addig logikus és észszerű lenne fenntartani az együttműködést (és addig várhatóan befejeződik a múltban elmaradt feladatok pótlása is).
  • Érdemes viszont elgondolkodni a gesztor szerep visszavételén. De megjegyzendő, ez a folyamat nem kevés munkával, és ugyanakkor kiadással is jár, mindenhol átirányítani, átnevezni a háttérfolyamatokat, működést, rendszereket, szabályzatokat stb. Nem csupán névváltoztatással jár. Jól át kell gondolni ezt is és az előnyök, hátrányok mérlegelése alapján dönteni.

Személyes meglátásom, és a képviselő-testületben eltöltött 4,5 év tapasztalatom szerint 2029-ben érdemes önálló hivatalokat létrehozni, mert akkor már Tinnye is megteheti. Az addig rendelkezésre álló időben fel lehet készülni, elérni hogy mindkét helyszínen olyan szakembergárda dolgozzon, hogy minden feladat ellátható legyen, és akkor zökkenőmentesen megtörténhet az önálló hivatal megalakítása.

Háttérinformációk, hogy országunkban

  • a Közös Önkormányzati Hivatalok száma 715,
  • a közös önkormányzati hivatalokhoz tartozó települések száma 2624
  • Magyarországon 3155 település van, tehát 86 %-a nem működtet önálló önkormányzati hivatalt
  • csak Pest vármegyében 27 közös önkormányzati hivatal van, 65 településsel.* 

Elmondható, hogy Magyarországon a települések jelentős többsége közös hivatalokat tart fent, a rendszer jól tud működni.

*Forrás: Központi Statisztikai Hivatal

Oldal tetejére