Minden nagyobb vagy hosszabb esőzés után elkeseredett posztok jelennek meg itt a facebook-on, melyeknek az a szummája, az Önkormányzat nem tesz semmit. Szeretnék egy kis információt szolgáltatni.
A régi lakosok jól tudják, hogy az ikerházak helyén anno egy természetes szikkasztó volt. Mindig ez volt a terület mélypontja, az összegyűlő vizet nagy fák szikkasztották, párologtatták el. Ez még a mellékelt 2016 áprilisi fényképen is jól látszik. A terület nem önkormányzati telek volt.
A telkeket egy vállalkozó vette meg, melyre üzleti céllal 2 ikerházat épített. Fittyet hányt a tényre, hogy vízgyűjtő területre építkezik, a fákat kivágta. Az építkezés alatt még lett volna lehetőség vízelvezetés vagy földalatti szikkasztó kiépítésére, de ezzel a vállalkozó nem törődött.
A probléma törvényszerűen előállt, amikor a kerítés is megépült, gátat képezve a felgyűlő víznek. Mindazonáltal a lehetséges nyílásokon, réseken a telkekre betört a víz, rombolva a kerteket, elárasztva lakásokat. Vállalkozó köszöni szépen jól van, lakásokat eladta. Innentől kezdve oldja meg az Önkormányzat a problémát, hiszen közterületről gyűlik és folyik be a víz… A lakók falazással és homokzsákokkal kezdték védeni értékeiket. Ekkor 2018-at írtunk.
Szükségmegoldásként egy kútgyűrűkből álló akna lett kialakítva, hogy a falugondnokok ki tudják szivattyúzni a felgyűlő vizet, adott esetben az éjszaka közepén is.
2019, a csőd és választás éve. Tavasszal borult a bili, kiderült, az Önkormányzat eladósodott, tartozásait nem képes kifizetni, az akkori testület úgy határozott, csődöt jelent. 2019 nyarán meg is indult az adósságrendezési eljárás.
2019 októberében ezeket az állapotokat örökölte az akkor megválasztott testület, azaz a jelenlegi ciklus. Most már tudjuk,
170 000 000 Ft volt az adósság. Az adósságrendezés alatt gazdálkodásunkat a csődgondnok felügyelte, minden kiadást engedélyeztetni kellett vele. Ideiglenes megoldásként az aknába automata szivattyút szerettünk volna telepíteni, de ehhez a csődgondnok nem járult hozzá. Így azt a völgy egyik építő cége kivitelezte grátisz, az áldatlan állapotokat mérséklendő. Az a szivattyú azóta tönkrement, helyette immáron az Önkormányzat vásárolt gépet, de a rendszer azóta is változatlanul üzemel. Itt köszönöm meg azon lakók segítségét, akik áramot szolgáltattak, szolgáltatnak a szivattyúnak.
Folyamatosan ötleteltünk és dolgoztunk azon, hogy lehetne a kialakult állapotot véglegesen megoldani. 2021-ben az adósságrendezési eljárás lezárultával, immáron saját magunk felügyelte gazdálkodás mellett megrendeltük a Nagy-Somlyó utcai „Jászok tava” vízelvezetésének megtervezését. https://pilisjaszfalu.hu/wp-content/uploads/2021/09/4.-np.-Kis-Somlyo-utca-vizelvezetes-terv-dokumentacio.zip A terv elkészült, viszont a tervezői költségbecslés 92 millió Ft-ra hozta ki a kivitelezés várható költségét! Az Önkormányzat akkor fennálló tartozása 130 millió Ft volt. Azaz semmi esély nem volt arra, hogy saját erőből fizessük a kivitelezést. Tudtuk, jó ideig csakis pályázaton nyert pénz lehet a megoldás. (Ez a terv az akkor még igen gyéren lakott völgyre vezette a csapadékvizet, csatlakozva a felette elhelyezkedő domb vízelvezetéséhez, hiszen az Önkormányzat területe ott véget ér.)
2021 decemberében meg is nyílt a pályázati lehetőség, de akkor már komplex megoldást kellett találni, így lett beadva 2022 januárjában rohamtempóban a 3 tervből álló csomag: a Nagy-Somlyó – Árpád vezér utcák vízelvezetése; a völgyön átvezető árok és csőrendszer; és az évekkel azelőtt a völgy beruházója által megterveztetett záportározó tó rendszer. 2022 tavasszal kaptuk a jó hírt, 300 millió Ft-ot nyertünk a megvalósításra. A java még csak ezután következett.
Innentől talán jobban ismert a folyamat. A pozitív elbírálás után kezdődhetett a tervek kidolgozása, aktualizálása. Kiderült, tavakról szó sem lehet, mert azok a számítások szerint képtelenek a lezúduló vizet megtartani, hiszen eleve vízzel teltek. Így szikkasztó tározókká kellett átalakítani azokat. Az elhúzódó tervezési, áttervezési, engedélyezési folyamat 2023 végére lett meg, a 3 tervet külön-külön kezelték, de egyben engedélyezték. Az akkor engedélyt kapott tervek alapján lehetett kiviteli terveket, majd tervezői költségbecslést készíteni, ekkor derült ki, hogy az elnyert pályázati összeg több mint duplájára lenne szükség.
2024 tavaszán többszöri áttervezés és koncepció váltás során alakult ki az a változat, amely végül be lett adva tervmódosításra. Ezzel már beleférünk az igényelhető +15%-os keretbe, melyet meg is igényeltünk a befejezési határidő hosszabbításával együtt.
Elérkeztünk napjainkba. Jelenleg a hiánypótlások zajlanak, sajnos itt is külső cégekre, hatóságokra várunk, hogy megadják az engedélyeket.
Tehát az, hogy az Önkormányzat az ügy megoldása érdekében nem tesz semmit, nem igaz. Két dolog viszont tény. Az eredeti problémát nem az Önkormányzat okozta a Nagy-Somlyó utcában, de a megoldás ránk hárul. A völgy nem önkormányzati terület (leszámítva a 2018-ban ajándékul kapott Liliom utcát), így annak vízelvezetését nem lehet az Önkormányzatra hárítani, az a tulajdonosok dolga.
Üdvözlettel
Szántó Vilmos
alpolgármester